Proč sudetští Němci litují prohru Schwarzenberga?
Jiří Košťák, parlamentnilisty.cz
Na bezpečnostní konferenci v Mnichově prý zahraniční politici vyjádřovali lítost, že českým prezidentem nebyl zvolen Karel Schwarzenberg. ČTK a Českému rozhlasu to sám řekl šéf české diplomacie.
V rozhovoru pro Sudeten Deutsche Zeitung zase „naříkal“ nad jeho prohrou i mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt. Podle něhož to je velká škoda, že se prezidentem nestal Schwarzenberg když prý zvítězil český nacionalismus a ve volbě prezidenta ČR lidé slyšeli na protiněmecké argumenty. Jsou to jeho názory, a dodejme, že nejen jednostranné, ale i podivné.
U údajné lítosti některých zahraničních politiků mohlo jít jen o určitou zdvořilost, ale lítost představitele radikálních sudetských Němců je závažnější a odhaluje jejich zklamání. Bernd Posselt tak Schwarzenbergovi udělal hodně medvědí službu. Prokázal tak, že obavy z toho, že kdyby Schwarzenberg usedl na Pražský hrad, byl by k sudetským Němcům vstřícnější a byli mu asi milejší než český národ, a těžko říct, čí zájmy by vlastně hájil, byly zřejmě oprávněné. „Naříkavý pláč a lítost“ některých – řekněme vlastně henleinovských pohrobků je toho důkazem.
A když už Schwarzenberg kritizoval v předvolební kampani Dekrety prezidenta Edvarda Beneše, zapomněl na jedno – poválečný odsun sudetských Němců z českého pohraničí nebyl Benešovým výmyslem. Ale rozhodnutím vítězných mocností, tedy součástí Postupimské dohody ! Nabízí se tedy otázka zda Schwarzenberg svými útoky na Benešovy dekrety a odsun sudetských Němců i podpásový útok na druhého českého pezidenta, který stal v čele protifašistického odboje, Schwarzenberg vlastně neusiluje o revizi výsledků II. světové války ? Takový výklad je ale z jeho výpadů logický, to se nesmí divit ! Toť tedy výstražná otázka a varující memento... Proto je dobře, že prezidentem České republiky je Čech se sociálním cítěním, tedy Miloš Zeman .