Jak mistr chrání své věrné
Jiří Vacek
Jednou přišel k Mahárišimu jeho uctívatel a tázal se jej, co má dělat. Astrolog mu předpovědel rok plný neštěstí.
Maháriši mu slíbil ochranu, ale za jedné podmínky: „Nesmíš se vzdálit ode mne dále, než na zdejší nádraží“.
Každý mistr skutečně své žáky chrání, ale za určitých podmínek. Jedna z nich je tělesná blízkost mistrova. Na této úrovni i působení mistra je omezené na okruh jeho tělesné přítomnosti.
To není nic překvapujícího. Tento zákon, že působení nějaké síly klesá se čtvercem vzdálenosti od jejího zdroje, známe dobře i z fyziky. A zákonitost světa je jednotná: “Jak dole, tak i nahoře.“ Chce-li žák mistrovu ochranu, musí pobývat poblíž jeho těla.
Existují i další podmínky pro příjem mistrova dobra. To vyjádřil žák tím, že se k Mahárišimu žák obrátil s vírou a důvěrou v jeho pomoc.
Kdo takto mistrovi nevěří a nedůvěřuje, není ani schopen mistrovo dobro přijímat.
Chce-li žák dosáhnout vysvobození, je mistrova přítomnost u žáka v době jeho odchodu z těla velmi podstatná až rozhodující. To vše samozřejmě za předpokladu, že žák má k mistrovi správný vztah. I zde hraje víra a důvěra velkou roli.
Poučení z evangelií, že Ježíš „pro jejich nevíru málo zázraků učinil“, je velmi a velmi výmluvné.
„Člověče přičiň se, Pán Bůh ti pomůže“, vyjadřuje velkou pravdu. Kdo jen nečinně sedí a nic nedělá, nemůže ani očekávat, že mistrova moc bude působit.
Proto také ten, kdo hledajícím, v bibli se mluví „o maličkých“, bere víru v moc mistra, se dopuští jednoho z nejhorších duchovních provinění.
Proto je opravdu lépe, když zemře, než aby nevíru v mistra šířil.
Pravá duchovnost není místně omezena. Představa, že je možné ji nalézt jen v Indii, je velkou nevědomostí. I u nás existují praví mistři, kteří se žákovi projeví, když dosáhne nutného vnitřního pokroku. To vše platí i pro naši skupinu a zem.
Bůh nezná vyvolených. Nikoho bez příčiny nevyvoluje, nedává mu přednost. Vyvoleným se stává každý sám svým úsilím vrátit se tam, odkud vyšel, ke svému Otci a Bohu.
Kdo chce opravdu získat mistra, ať jej nehledá zevně, necestuje po dalekých zemích, ale pracuje usilovně na sobě ve svém nitru, čistí se od všeho zlého a od ega.
Pak se mistr určitě objeví sám a ujme se takového žáka. Mohu to plně ze své zkušenosti potvrdit.
Také jsem upínal své oči do Indie, zatím co můj mistr Jarka Kočí žil v Ostravě a dojížděl do Prahy.
Samozřejmě, že Ramana Maháriši je také můj mistr a to asi od mých patnácti let, ale když jsem se o něm dozvěděl, nebylo možné se s ním setkat. Nakonec ani to nebylo nutné. Mistr je přece jen jeden, ale užívá různá těla.