O mistrovi a žácích
Nový přírůstek do edice Duchovní skripta pojednává o zákonitostech a úskalích vztahu Mistra a žáka a ryze praktickým jazykem nám vysvětluje principy, které tomuto vztahu vládnou. Vztah Mistra a žáka je na duchovní stezce zcela klíčovým faktorem a proto se touto tématikou zabývali či zabývají téměř všechny duchovní směry a školy. V souladu s nimi nám v těchto nových skriptech J. Vacek podává vysvětlení hlavních aspektů tohoto vztahu.
Ukázka z knihy
Co je mistr?
„Mistr je Bůh“, je pravda, která platí pro žáka a jeho vztah k Bohu plně. Jak se chováme k mistrovi v těle, tak se chováme i k Bohu, protože Bůh a mistr jsou soupodstatní. I když jde o shodu podstaty a nikoliv množství, moci a síly, přece pro žáka platí plně, že mistr v těle je pro něho Bůh a má se k němu i tak chovat hlavně vnitřně.
Pokud je žákův postoj k mistrovi nesprávný, stejně nesprávný je jeho postoj k Bohu. Každá jednotlivá nesprávnost vůči mistrovi se tak stává nesprávností a překážkou na stezce žáka k Bohu a brání mu dosažení cíle stezky.
Je proto špatné, když žák rozděluje ve svých postojích a chování mistra v těle a Boha a činí mezi nimi rozdíly, místo aby si uvědomoval jejich podstatnou jednotu.
Z obsahu
- Meditace s mistrem
- Měnění mistrů
- Úloha mistra
- Mistr je Bůh
- Není žák jako žák
- Nástupnictví